Izolacyjny beton ogniotrwały

0 Comments

beton ogniotrwały

Ostatnio coraz częściej wykorzystuje się najróżniejsze odmiany betonu ogniotrwałego. Jedną z najbardziej powszechnych jego pododmian jest typ izolacyjny. W tym tekście pokrótce omówimy sobie jego najważniejsze właściwości i przyjrzymy się parametrom. Mam nadzieję, że temat jest wystarczająco interesujący dla moich czytelników, aby wyłączyli wszelkie rozpraszacze i skupili się na zdobywaniu darmowej wiedzy.
Beton ogniotrwały izolacyjny posiada szereg niezwykle charakterystycznych cech. Podobnie jak betony wysokolglinowe ma on znikome, bądź też nawet zerowe uziarnienie. Wykonany jest zazwyczaj z kruszywa izolacyjnego, co już wyróżnia go spośród innych betonów ogniotrwałych. Kolejną charakterystyczną właściwością jest znacznie niższa maksymalna temperatura pracy. Ta waha się od ośmiuset do około tysiąca stu stopni Celsjusza. Oznacza to, że jest ona od czterystu do siedmiuset stopni niższa, jeśli porównamy do niego płyty ognioodporne wykonane z betonu o podwyższonej zawartości tlenku glinu.
Należy również wspomnieć o jego rozszerzalności cieplnej. Dla temperatury wrzenia wody wynosi ona jeden promil na minusie. Przy dziesięciokrotnym podwyższeniu jej wzrasta dziewięciokrotnie. Jest to oczywiście związane z faktem, iż w jego strukturę wbudowane jest na stałe włókno ceramiczne. To dzięki niemu ogniotrwały beton posiada tak niską rozszerzalność cieplną, jeśli porównamy go z innymi odmianami betonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *