O diodach elektroluminescencyjnych

Tematem tego artykułu będą diody zaliczane do półprzewodników optoelektronicznych. Emitują one specyficzne promieniowanie, które generalnie znajduje się w zakresie światła widzialnego za pomocą ludzkiego oka. Poza tym emitowane przez nią fale elektromagnetyczne zahaczają także o sfery podczerwieni oraz nadfioletu.
Zapewne czytelnicy zastanawiają się teraz, kto zaczął produkować moduły LED? Odpowiedzialny jest za to pewien amerykański inżynier, który wynalazł ją w latach sześćdziesiątych i niezwłocznie wprowadził do produkcji swój nowy wynalazek. Niewykluczone jednak, że podobne lampy wynaleziono również w poprzednich dekadach. Nawet jeśli tak się stało, nie były one na tyle efektywne, aby wprowadzić je do jakiejkolwiek produkcji.
Dzięki takim diodom można tworzyć lampy elektroluminescencyjne, dzięki którym coraz więcej pomieszczeń w naszych domach rozjaśnia oświetlenie LED. Zazwyczaj źródłem światła są białe diody, jednakże często można znaleźć w sklepach lampy kolorowe, które bardzo często wykorzystuje się w celu nadania pomieszczeniu specyficznego klimatu. Do zalet lamp diodowych należą przede wszystkim ich znacznie większa trwałość, a także o wiele szerszy zakres napięć roboczych. Są ponadto relatywnie o wiele sprawniejsze, a cena eksploatacyjna pojedynczej lampy LED jest o wiele niższa od „tradycyjnej”. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że oświetlenie elektroluminescencyjne powoli wypiera z naszego życia pierwotne, prymitywne żarówki, które w ciągu kilku dekad zapewne znikną z naszego życia.
Informacje pochodzą ze sklepu: LED-LABS.PL
Tagi: lampy led, moduły led, oświetlenie led