Projektowanie i wykonanie fundamentów

Fundamentowanie to dziedzina nauki zajmująca się wszystkimi aspektami związanymi z budowaniem fundamentów. Zadaniem konstruktorów jest opracowanie projektu fundamentu, który stabilizuje naziemną część budynku.
Przeszkodą w budowie obiektów może być niestabilny grunt oraz woda. I tak, budownictwo specjalne ma za zadanie zaprojektować fundament, który ustabilizuje konstrukcję pomimo niestabilności gruntu stosując przykładowo fundamenty studniowe. Fundamentowanie to projektowanie i wykonanie fundamentów zabezpieczających przez erozją wody.
Prawidłowe fundamentowanie nie tylko zapobiega wpływanie wody do budowanego obiektu, ale także ma za zadanie obniżyć stan wód gruntowych na powierzchni budowanego obiektu. Oczywiście niestabilne podłoże i woda to nie jedyne przeszkody, które pokonać musi fundamentowanie. To także projektowanie i wykonanie konstrukcji umożliwiających budowę bardzo wysokich obiektów o małej średnicy lub powierzchni poprzecznej, czyli fundamenty energetyczne. Fundamenty energetyczne muszą spełniać oprócz wymienionych już zadań, także określone zadania specjalistyczne. Fundamenty energetyczne mają swoje zastosowanie w budowie takich obiektów jak słupy oświetleniowe, czy fundamenty energetyczne pod skrzynki rozdzielcze. Fundamenty energetyczne mają swoje zastosowanie na lotniskach, przy budowie sygnalizacji świateł podchodzenia do lądowanie.
Niewątpliwie trudnym zadaniem, które spełnia fundamentowanie jest zaprojektowanie i wyposażenie w fundamenty energetyczne konstrukcji elektrowni wiatrowych. Fundamenty energetyczne muszą być wyposażone w przepusty umożliwiające przeprowadzanie kabli.
Tagi: budownictwo specjalne, energetyka, fundamentowanie, fundamenty